Hospodářské noviny: Kritičtí studenti znervózňují vedení škol

18.06.2013 00:00

Srovnávací článek v Hospodářských novinách

Kritičtí studenti znervózňují vedení škol

 
KROMĚ VŠE PROTI SOBĚ STOJÍ STUDENTI A ŘEDITEL NA GYMNÁZIU VE SLANÉM. ŘEDITEL PODAL TRESTNÍ OZNÁMENÍ, POLICIE VYŠETŘUJE TŘI STUDENTY.
 
Student druhého ročníku medicíny Jan Kopecký si od loňského podzimu pravidelně platí svého právníka. Už desátý měsíc totiž policie šetří, zda se dopustil trestného činu pomluvy, když před rokem zkritizoval dlouholetého ředitele gymnázia Milana Dundra na Facebooku, podílel se na sepsání petice proti jeho znovuzvolení a pak k protestům přibral další.   
"Petici jsem inicioval, protože mi bylo líto, že spolužáci opustili školu s tím, že už s ní nechtějí mít nic společného. Teď bych už rád věděl, na čem jsem – zda budu spolu s ostatními vyšetřovanými obžalován nebo ne," mluví o svém nejistém postavení Kopecký. Jeho stížnost na stav školní budovy i pasivní přístup ředitele školy k řízení gymnázia přitom podepsalo 200 lidí.   
V podobné nejistotě se nedávno ocitli i tři studenti Národohospodářské fakulty VŠE v Praze, když jim jejich děkan Miroslav Ševčík poslal předžalobní výzvu k omluvě za urážku své osoby.   
Proti studentům navíc nasadil renomovaného pražského právníka Tomáše Sokola. Studenti se mu do čtrnácti dnů neomluvili, tak jak požadoval, a nyní s nervozitou očekávají, zda jim přijde obžaloba například za to, že na Facebooku školy sdíleli komiks s replikami výroků svého děkana.   
 
Ombudsman podpořil studenty 
 
Za absolventa gymnázia ve Slaném a jeho další dva vyšetřované kamarády se postavili mnozí učitelé, rodiče a včera je na jejich tiskovou konferenci v Technické knihovně v Praze přijel podpořit i zástupce ombudsmana Stanislav Křeček.   
"V petici se upozorňuje na špatný stav školy – nedá se vytopit, nesplňuje hygienické normy a podobně. To je věc státní správy,, takže jsme minulý týden požádali Českou školní inspekci, aby se k tomu vyjádřila," uvedl Křeček.   
Z lidskoprávního hlediska navíc zástupci ombudsmana vadí, že studenti jsou už deset měsíců vyšetřováni kvůli tomu, že podepsali petici.   
"Pokud by se v tomto státě rozšířila praxe, že kdo je napaden peticí, podá trestní oznámení a policie bude rok vyšetřovat její autory, tak by to velmi narušilo petiční právo," míní Křeček.   
Státní zástupkyně, která případ dozoruje, vysvětluje průtahy ve vyšetřování tím, že policie musela čekat na vyjádření Středočeského kraje, který je zřizovatelem školy, i na výpovědi studentů. "Případ by se mohl uzavřít do dvou měsíců," odhaduje okresní státní zástupkyně Nina Brozová.   
 
Nerovný boj 
 
Kauzy na Národohospodářské fakultě VŠE a na gymnáziu ve Slaném ukázaly, že ve vedení škol nejsou na aktivní přístup studentů na školní půdě vůbec připraveni.   
Zatímco studenti glosují na sociálních sítích, vedení sahá k právním řešením. "Když na Facebooku začala kolem polopravd o naší škole poměrně široká diskuse, po městě se objevily plakáty a rodiče sem volali, co je pravda na tom, že se ruší škola. I přes mé výzvy k jednání jsme se s těmi lidmi nesešli, a tak nebylo jiného zbytí," popisuje ředitel Dundr své rozhodnutí pro podání trestního oznámení.   
Ukazuje se, že takový postup ale školy poškozuje. Z Národohospodářské fakulty odcházejí vyučující ve chvíli, kdy jedná o prodloužení akreditace. A kdysi vyhlášené gymnázium ve Slaném se zase stalo školou druhé volby. "Na přijímací zkoušky se přihlásí kolem 45 studentů, třicet z nich vykoná zkoušky a jen 15 přijatých nakonec nastoupí," říká tamní vyučující Milada Záborcová.   
 
 
 

Aktivní studenti 

 
Petice proti řediteli gymnázia ve Slaném 
 
Na jaře loňského roku byl ve výběrovém řízení na ředitele školy vybrán Milan Dundra, který předtím školu vedl sedmnáct let. Dva absolventi gymnázia proti výběru sepsali petici, kterou podepsalo 200 lidí. V petici mu vyčítali chybějící manažerské schopnosti, špatný stav budovy školy, pasivní přístup při získávání peněz pro školu či nedostatečné reprezentování školy. Ředitel školy podal trestní oznámení pro pomluvu na iniciátory petice. 
Aféra na VŠE 
 
Skupinka studentů Národohospodářské fakulty na začátku roku upozornila na to, že pod vedením děkana Miroslava Ševčíka ze školy odcházejí kvalitní vyučující. Především prostřednictvím sociálních sítí a akcí na půdě školy. Od Ševčíkova advokáta studenti na konci května dostali předžalobní výzvy k omluvě. Studenti nereagovali a děkan zvažuje další postup. 
 
Změna na postu školské radní 
 
Na začátku roku studenti z Jihočeského kraje uspořádali sérií protestů proti jmenování členky KSČM Vítězslavy Baborové na post krajské radní pro školství. Ta nakonec rezignovala kvůli mediálnímu tlaku. Nahradil ji ale její stranický kolega Tomeš Vytiska. 
 
Chyby v maturitách 
 
Cermat, který připravuje státní maturity, kvůli četným stížnostem maturantů a učitelů loni uznal pochybení v přípravě těžší verze maturity z matematiky a zmírnil její hodnocení.

—————

Zpět