Ševčík k jízdě s majáčkem odmítl vypovídat

29.04.2014 00:00

Tento den vyšel článek v Lidových novinách a na serveru lidovky.cz:

Policisté si předvolali děkana Miroslava Ševčíka k výslechu. Chtěli vědět, proč jel na dálnici v protisměru a proč zneužil majáček. Nedozvěděli se nic. Ševčík odmítl vypovídat, vše vysvětlí až ve správním řízení na začátku května. 
Minulý týden měl děkan Národohospodářské fakulty VŠE Ševčík podat vysvětlení ohledně zneužití modrého majáku a jízdě v protisměru na dálnici D5 v pruhu určeném pro záchrannou službu. 
"Dostavil se k výslechu. V celé věci však využil práva nevypovídat s tím, že vysvětlení podá až u správního orgánu," řekla serveru Lidovky. cz mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková. 
Po několika pokusech potvrdil Ševčík policejní verzi e-mailem. "Byl jsem pozván na oddělení PČR k podání vysvětlení, o čemž byl sepsán úřední záznam. V něm jsem, po poučení a sdělení, že věc bude postoupena ke správnímu orgánu, uvedl, že podám vysvětlení u správního orgánu," napsal Ševčík serveru Lidovky.cz. 
"Uvedl jsem, že se nebudu vyhýbat správnímu řízení," dodal děkan. Proč využil práva neodpovídat, však nesdělil a přestal se serverem Lidovky.cz komunikovat. Pochybnosti nad jeho obhajobou, že spěchal kvůli zdravotnímu stavu spolujezdkyně, tak zůstávají. 
Skončí bez řidičáku? 
Správní řízení se Ševčíkem začne na začátku května. "Ještě se zjišťují ty přestupky, kterých se dopustil, což byla jízda v protisměru na dálnici a zneužití modrého majáku," tvrdila Pučelíková. 
Ševčíkovi hrozí, že nebude moci až jeden rok usednout za volant. "V případě, že to poté bude projednávat správní orgán, hrozí odebrání řidičského průkazu, zákaz činnosti v délce šesti měsíců až jednoho roku a odejmutí sedmi trestných bodů na kartě řidiče," popsala možný postih Pučelíková. "Peněžní sankce by mohla být pět až deset tisíc korun." 
Děkan zneužití modrého majáku a jízdu v protisměru obhajuje tím, že vezl do nemocnice nemocnou osobu. Podle předsedy akademického senátu VŠE Jána Pavlíka mělo jít o jeho sestru. Ševčíkova verze však nekoresponduje s výpovědí svědka, který ho při zneužívání majáku a následné jízdě v protisměru viděl a celý případ zdokumentoval pomocí svého mobilního telefonu. Maják na rolbu "Stál jsem půl hodiny přímo za ním a Ševčík rozhodně nebyl nervózní z toho, že v autě veze člověka, který by potřeboval akutní pomoc. Možná na zadním sedadle někdo seděl, ale to bohužel nevím," uvedl svědek Pavel Uretšlégr pro server Lidovky.cz. U Ševčíkovy spolujezdkyně prý nezaznamenal žádné problémy. Dvacet minut předtím, než odjeli, řídila auto. 
Podle Uretšlégra si chtěl Ševčík použitím majáku zkrátit čekání. Než jej připevnil na kapotu, šel si prý zjistit, jak daleko je nejbližší exit. Poté odjel v pruhu pro sanitky směrem na Plzeň. "Jak se otáčeli, stihl jsem udělat několik fotografií, protože mi řidič připadal celou dobu povědomý," podotkl svědek. 
Modrý maják Ševčík používá na chalupě. "Mám rolbu, na které ten maják používám v případě, když je nějaká událost nebo když prostě rolbuju. A budete se možná divit, asi dvakrát jsem za to byl i pochválen, dokonce i policajty jednou, když jsem takhle označil v nepřehledné situaci dopravní nehodu, aby do toho nenabourali další. Ale samozřejmě už ani z důvodu záchrany třeba cizího člověka to používat nebudu," obhajoval se Ševčík vČeské televizi. 
Modrý maják však mohou použit kromě policejních, vojenských či záchranných složek pouze osoby, které jsou přesně vyjmenovány v zákoně. Děkani vysokých škol mezi nimi nejsou. 

—————

Zpět